HYP2018 – Program
All lectures will take place at the Penn Stater Hotel and Conference Center
*This page includes the latest changes after the hard copy is printed.
Sunday, June 24
17:00–19:00 Registration, welcome reception.
Deans Hall, Penn Stater Hotel and Conference Center.
Monday, June 25
8:30–9:00 Registration
9:00–9:30 Welcome, opening remarks.
- Nicholas P. Jones, Executive Vice President and Provost of The Pennsylvania State University.
Presidents Hall I-II.
=========================================================================
9:30–10:20 Plenary lecture.
- Edriss Titi, Weizman Institute and Texas A&M University.
On recent advances concerning the 3D Euler equations.
Presidents Hall I-II. Chair: Anna Mazzucato.
=========================================================================
10:30–11:00 Coffee break
=========================================================================
11:00–11:45 Two invited talks (in parallel).
- Sara Daneri, University of Erlangen-Nurnberg. (*updated due to cancellation)
Non-uniqueness for the incompressible Euler equations up to Onsager’s critical exponent.
Presidents Hall I. Chair: Athanasios Tzavaras.
===========================
- Christophe Chalons, U. Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines.
On all-regime and well-balanced Lagrange-Projection schemes for compressible fluid systems.
Presidents Hall II. Chair: Alina Chertock.
=========================================================================
11:50–12:35 Invited talk. (*One of the talks is cancelled)
- Michael Dumbser, University of Trento.
High order ADER schemes and symmetric hyperbolic models for Newtonian and general relativistic continuum physics.
Presidents Hall II. Chair: Alina Chertock.
=========================================================================
12:40–2:15 Lunch break
=========================================================================
2:15–3:00 Two invited talks (in parallel).
- Hailiang Liu, Iowa State University, Ames.
On structure-preserving high order DG methods for conservation laws.
Presidents Hall I. Chair: Geng Chen.
===========================
- Enrique Fernandez Nieto, University of Sevilla.
From submarine avalanches models to bedload sediment transport simulations.
Presidents Hall II. Chair: Rinaldo Colombo
=========================================================================
3:00–3:30 Coffee break
3:30–3:50 Contributed talks (8 in parallel)
3:55–4:15 Contributed talks
4:20–4:40 Contributed talks
4:45–5:05 Contributed talks
Tuesday, June 26
9:00–9:50 Plenary lecture
- Mikhail Feldman, University of Wisconsin, Madison.
Uniqueness and stability for shock reflection problem.
Presidents Hall I-II. Chair: Myoungjean Bae.
=========================================================================
10:00–10:30 Coffee break
=========================================================================
10:30–11:15 Two invited talks (in parallel).
- Myoungjean Bae, POSTECH, Pohang, Korea.
Detached shock past a blunt body.
Presidents Hall I. Chair: Naoki Tsuge.
=================================
- Tobias Grafke, University of Warwick.
Extreme events and metastability in fluids and waves.
Presidents Hall II. Chair: Boris Haspot.
=========================================================================
11:20–12:05 Invited talk.
- Remi Carles, CNRS and University of Montpellier.
Rigidity in generalized isothermal fluids.
Presidents Hall I. Chair: Dehua Wang.
=========================================================================
12:10–2:00 Lunch break
=========================================================================
2:00–2:20 Contributed talks (8 in parallel)
2:25–2:45 Contributed talks
2:50–3:10 Contributed talks
3:10–3:30 Coffee break
3:30–3:50 Contributed talks
3:55–4:15 Contributed talks
4:20–4:40 Contributed talks
4:45–5:05 Contributed talks
========================================================================
6:30–9:00 Social dinner. Mt. Nittany Club, Beaver Stadium.
Wednesday, June 27
9:30–10:20 Plenary lecture.
- Thierry Gallay, University of Grenoble.
Stability of vortices in ideal fluids: the legacy of Kelvin and Rayleigh
Presidents Hall I-II. Chair: Andrea Corli.
=========================================================================
10:30–11:00 Coffee break
=========================================================================
11:00–11:50 Plenary lecture.
- Alina Chertock, North Carolina State University, Raleigh.
Structure preserving numerical methods for hyperbolic systems of conservation and balance laws.
Presidents Hall I-II. Chair: Hailiang Liu.
=========================================================================
12:00–2:00 Lunch break
=========================================================================
2:00–2:20 Contributed talks
2:25–2:45 Contributed talks
2:50–3:10 Contributed talks
3:10–3:30 Coffee break
3:30–3:50 Contributed talks
3:55–4:15 Contributed talks
4:20–4:40 Contributed talks
4:45–5:05 Contributed talks
Thursday, June 28
9:00–9:45 Two invited talks (in parallel).
- Zhen Lei, Fudan University, Shanghai.
Strong null condition and global well-posedness for elastodynamics.
Presidents Hall I. Chair: Fumioki Asakura.
========================================================================
- Knut Andreas Lie, NTNU, Trondheim.
Why developing high-resolution schemes for reservoir simulation is challenging.
Presidents Hall II. Chair: Helge Holden.
=========================================================================
9:50–10:35 Invited talk. (*One of the talks is cancelled)
- Lydia Bieri, University of Michigan.
The Einstein Equations and Gravitational Waves.
Presidents Hall II. Chair: Philippe LeFloch.
=========================================================================
10:35–11:00 Coffee break
=========================================================================
11:00–11:45 Two invited talks (in parallel).
- Roman Shvydkoy, U. of Illinois at Chicago.
Unconditional alignment in models of collective dynamics with local interactions.
Presidents Hall I. Chair: Eitan Tadmor.
======================================
- Young-Pil Choi, Inha University.
Asymptotic analysis of Vlasov equation with nonlocal forces.
Presidents Hall II. Chair: Yaguang Wang.
=========================================================================
11:50–12:35 Two invited talks (in parallel).
- Ricardo Alonso, PUC – Rio de Janeiro.
On the dynamics of dissipative particles.
Presidents Hall I. Chair: Eitan Tadmor.
======================================
- Yoshiyuki Kagei, Kyushu University.
Bifurcation of the compressible Taylor vortex.
Presidents Hall II. Chair: Yaguang Wang.
=========================================================================
12:40–2:15 Lunch break
=========================================================================
2:15–2:35 Contributed talks
2:40–3:00 Contributed talks
3:05–3:25 Contributed talks
3:25–3:50 Coffee break
3:50–4:10 Contributed talks
4:15–4:35 Contributed talks
4:40–5:00 Contributed talks
Friday, June 29
9:00–9:50 Plenary lecture.
- Yaguang Wang, Jiao Tong University, Shanghai.
Stability and separation of the Prandtl boundary layers.
Presidents Hall I-II. Chair: Marta Lewicka
=========================================================================
10:00–10:30 Coffee break (Group Photo at 10:00, Location TBA)
=========================================================================
10:30–11:20 Plenary lecture
- Feimin Huang, Academy of Mathematics and System Sciences, Chinese Academy of Sciences, Beijing.
The limits of the Boltzmann equation.
Presidents Hall I-II. Chair: Gui-Qiang Chen.
=========================================================================
11:30–12:20 Plenary lecture.
- Yan Guo, Brown University.
On Euler-Poisson System.
Presidents Hall I-II. Chair: Gui-Qiang Chen
=================================================================
12:30–12:45 Closing remarks
Contributed Sessions
Monday, June 25
1-1: Theory of hyperbolic conservation laws – I
Presidents Hall I. Chair: Stefano Modena.
1-2: Equations of Mathematical Physics – I
Presidents Hall II. Chair: Dehua Wang.
1-3: Numerical methods for hyperbolic PDEs – I
Lecture Room 104. Chair: Tomas Morales de Luna.
1-4: Modeling and computational aspects – I
Lecture Room 105. Chair: Francesca Marcellini.
1-5: Numerical methods for conservation laws – I
Lecture Room 106. Chair: Jean-Luc Guermond.
1-6: Numerical methods for kinetic equations
Lecture Room 107. Chair: Denise Aregba-Drollet.
1-7: Nonlinear wave equations
Lecture Room 108. Chair: Cleopatra Christoforou.
1-8: Equations of general relativity
Lecture Room 109. Chair: Lydia Bieri.
Tuesday, June 26
2-1: Theory of hyperbolic conservation laws – II
Presidents Hall I. Chairs: Matthew Schrecker and Carey Caginalp.
2-2: Equations of mathematical physics – II
Presidents Hall II. Chairs: Raffaele Folino and Antonio Esposito.
2-3: Numerical methods for hyperbolic PDEs – II
Lecture Room 104. Chairs: Maria Wiebe and Sondre Galtung.
2-4: Modeling and computational aspects – II
Lecture Room 105. Chairs: Maria Lukacova and Debora Amadori.
2-5: Numerical methods for conservation laws – II
Lecture Room 106. Chairs: Jan Glaubitz and Raimund Bürger.
2-6: Numerical methods for fluid flow – I
Lecture Room 107. Chairs: Jan Giesselmann and Carlos Pares.
2-7: Euler and Navier-Stokes equations – I
Lecture Room 108. Chairs: Naoki Tsuge and Helena Nussenzveig Lopez.
2-8: Weakly differentiable flows
Lecture Room 109. Chairs: Christian Schultze and Gianluca Crippa.
Wednesday, June 27
3-1: Theory of hyperbolic conservation laws – III
Presidents Hall I. Chairs: Andrea Marson and Graziano Guerra.
3-2: Equations of mathematical physics – III
Presidents Hall II. Chairs: Song Jiang and Volker Elling.
3-3: Numerical methods for hyperbolic PDEs – III
Lecture Room 104. Chair: Oceane Saincir.
3-4: Modeling and computational aspects – III
Lecture Room 105. Chairs: Laura Keller and Gerardo Hernandez Duenas.
3-5: Numerical methods for conservation laws – III
Lecture Room 106. Chairs: Dimitrios Zacharenakis and Dietmar Kroner.
3-6: Numerical methods for fluid flow – II
Lecture Room 107. Chairs: Wasilij Barsukow and Claus Goetz.
3-7: Euler and Navier-Stokes equations – II
Lecture Room 108. Chairs: Ming Chen and Lars Eric Hientzsch.
3-8: Kinetic models
Lecture Room 109. Chairs: Yi Wang and Stephane Brull.
Thursday, June 28
4-1: Theory of hyperbolic conservation laws – IV
Presidents Hall I. Chairs: Difan Yuan and Christian Klingenberg.
4-2: Equations of mathematical physics – IV
Presidents Hall II. Chairs: Omar Lazar and Jingyang Shu.
4-3: Numerical methods for hyperbolic PDEs – IV
Lecture Room 104. Chairs: David Kerkmann and Camilla Fiorini.
4-4: Modeling and computational aspects – IV
Lecture Room 105. Chairs: Susanne Solem and Maria Han Veiga.
4-5: Numerical methods for conservation laws – IV
Lecture Room 106. Chairs: David Zorio Ventura and Philipp Offner.
4-6: Computational methods
Lecture Room 107. Chairs: Anibal Coronel.
4-7: Models of traffic flow
Lecture Room 108. Chairs: Paola Goatin and Mauro Garavello.
4-8: Measure valued solutions
Lecture Room 109. Chairs: Kjetil Olsen Lye and Marko Nedelijkov.
Contributed Sessions
Monday, June 25
Session 1-1: Theory of hyperbolic conservation laws – I
Presidents Hall I. Chair: Stefano Modena.
3:30–3:50 Yanni Zeng, University of Alabama at Birmingham.
Hyperbolic-parabolic balance laws with application.
3:55–4:15 Steven Schochet, Tel Aviv University.
Three-scale singular limits of evolutionary PDEs.
4:20–4:40 Alexander Keimer, ITS, UC Berkeley.
Nonlocal conservation laws: Existence, uniqueness and regularity.
4:45–5:05 Maria Teresa Chiri, Dipartimento di Matematica Tullio Levi Civita, University of Padova.
On attainable sets for scalar conservation laws with discontinuous flux.
=====================================================================
Session 1-2: Equations of mathematical physics – I
Presidents Hall II. Chair: Dehua Wang
3:30–3:50 Jeongho Kim, Seoul National University.
Global Cauchy problem for a coupled system of kinetic TCS model with Navier-Stokes flow.
4:55–4:15 Yicheng Jiang, Northeast Normal University.
Asymptotic stability of traveling wave for time-delayed reaction-diffusion equations.
4:20–4:40 Lei Wang, Northeast Normal University.
Existence and stability of stationary solution to compressible Navier-Stokes-Poisson equations in half line.
4:45–5:05 Omar Lazar, University of Sevilla.
Global well-posedness for the Muskat Problem in the critical Sobolev space.
======================================================================
Session 1-3: Numerical methods for hyperbolic PDEs – I
Lecture Room 104. Chair: Tomas Morales de Luna.
3:30–3:50 Khaled Saleh, University of Lyon.
A class of asymptotic preserving numerical schemes for low Mach number flows.
3:55–4:15 Oceane Saincir, Laboratoire de Mathématiques de Reims.
Numerical approximation of a radiative transfer model for the description of astrophysical flows.
4:20–4:40 Neelabia Chatterjee, University of Oslo.
Convergence analysis of a numerical scheme for a general class of mean-field equations.
4:45–5:05 Mostafa Kadiri, ECE-Paris and University of Caen Normandy, France.
Optimization of fish passage structures by a multilayer model.
=====================================================================
Session 1-4: Modeling and computational aspects – I
Lecture Room 105. Chair: Francesca Marcellini.
3:30–3:50 Gerardo Hernandez Duenas, National University of Mexico.
Two-layer blood flows through axi-symmetric vessels.
3:55–4:15 Xiongtao Zhang, Huazhong University of Science and Technology.
Complete cluster predictability of the Cucker-Smale flocking model on the real line.
4:20–4:40 Rinaldo Colombo, University of Brescia.
Consensus games via conservation laws.
4:45–5:05 Michele Palladino, Penn State University.
Growth models for tree stems and vines.
=====================================================================
Session 1-5: Numerical methods for conservation laws – I
Lecture Room 106. Chair: Jean-Luc Guermond.
3:30–3:50 Alexander Kurganov, Southern University of Science and Technology, China and Tulane University, USA.
Path-conservative central-upwind schemes for nonconservative hyperbolic systems.
3:55–4:15 Rakesh Kumar, TIFR Centre for Applicable Mathematics.
Hybrid FDM-WENO methods for convection-diffusion problems.
4:20–4:40 Asha Dond, Indian Institute of Science.
Edge patch-wise local projection nonconforming FEM for convection-diffusion problem.
4:45–5:05 Paramjeet Singh, Thapar Institute of Engineering & Technology.
High-order finite volume approximation based on IMEX-WENO for nonlinear age-structured population model.
=====================================================================
Session 1-6: Numerical methods for kinetic equations
Lecture Room 107. Chair: Denise Aregba-Drollet.
3:30–3:50 Clementine Courtes, IRMA, Université de Strasbourg.
A high-order unconditional stable relaxation scheme.
3:55–4:15 Wenjun Sun, Beijing Institute of Applied Physics and Computational Mathematics.
Multiscale radiative transfer in cylindrical coordinates.
4:20–4:40 Davide Torlo, University of Zurich.
Asymptotic preserving deferred correction residual distribution schemes.
=====================================================================
Session 1-7: Nonlinear wave equations
Lecture Room 108. Chair: Cleopatra Christoforou.
3:30–3:50 Geng Chen, University of Kansas, Lawrence.
A wave model for nematic liquid crystals.
3:55–4:15 Katrin Grunert, NTNU, Trondheim.
Lipschitz metrics for nonlinear PDEs.
4:20–4:40 Jae Min Lee, The Graduate Center, City University of New York.
Geometric approach to the global conservative solutions of the Camassa-Holm equation.
4:45–5:05 Khai Nguyen, North Carolina State University, Raleigh.
Global existence of weak solutions for the Burgers-Hilbert equation.
=====================================================================
Session 1-8: Equations of general relativity
Lecture Room 109. Chair: Lydia Bieri.
3:30–3:50 Philippe LeFloch, Université Pierre et Marie Curie – Paris 6.
Recent advances on the nonlinear stability of self-gravitating matter.
3:55–4:15 Annegret Burtscher, Rutgers University.
On the formation of singularities in Einstein-Euler spacetimes.
4:20–4:40 Jasobanta Jena, Netaji Subhas Institute of Technology.
Self-similar solutions in gravitational collapse of interstellar gas clouds.
4:45–5:05 Mailasu Mailasu, Inner Mongolia University in China.
Non-relativistic limit analysis of the Chandrasekhar-Thorne relativistic Euler equations with physical vacuum.
Tuesday, June 26
Session 2-1: Theory of hyperbolic conservation laws – II
Presidents Hall I. Chair: Matthew Schrecker.
2:00–2:20 Carey Caginalp, University of Pittsburgh.
Shocks and conservation laws with random initial conditions.
2:25–2:45 Sam Krupa, University of Texas, Austin.
Proving uniqueness of solutions for Burgers’ equation entropic for a single entropy, with eye towards systems case.
2:50–3:10 Elena Rossi, INRIA Sophia Antipolis.
Recent results on conservation laws in bounded domains.
3:10–3:30 Coffee break
Presidents Hall I. Chair: Carey Caginalp.
3:30–3:50 Teddy Pichard, Laboratoire Jacques-Louis Lions, Université Paris VI.
A system of hyperbolic PDE with a discontinuous source term.
3:55–4:15 Yuka Teramoto, Kyushu University.
On the spectrum for artificial compressible system.
4:45–5:05 Matthew Schrecker, University of Oxford.
Compressible Euler equations with geometric effects.
4:45–5:05 Jean Carlos da Silva, Universidade Federal do Rio de Janeiro.
Strong traces for conservation laws with non-autonomous flux.
=====================================================================
Session 2-2: Equations of mathematical physics – II
Presidents Hall II. Chair: Raffaele Folino.
2:00–2:20 Antonio Esposito, University of L’Aquila.
Systems of PDEs with nonlocal Newtonian interactions in 1D.
2:25–2:45 Federico Cacciafesta, University of Padova.
Dispersive dynamic of the Dirac equation on curved space.
2:50–3:10 Paolo Antonelli, GSSI, L’Aquila.
A model of synchronization over quantum networks.
3:10–3:30 Coffee break
Presidents Hall II. Chair: Antonio Esposito.
3:30–3:50 Raffaele Folino, University of L’Aquila.
Motion of interfaces for hyperbolic variations of the Allen-Cahn equation.
3:55–4:15 Javier Morales, U. of Maryland, College Park. (*updated due to cancellation)
The synchronization problem for Kuramoto oscillator.
4:20–4:40 Fumioki Asakura, Osaka Electro-Communication University.
System of ionized mixed gas dynamics.
4:45–5:05 Marta Strani, Università Ca’ Foscari, Venice.
Schroedinger regularization of a Van der Waals gas.
=========================================================================
Session 2-3: Numerical methods for hyperbolic PDEs – II
Lecture Room 104. Chair: Maria Wiebe.
2:00–2:20 Simone Fagioli, University of L’Aquila.
Systems of cross-diffusion with nonlocal interaction.
2:25–2:45 Yogiraj Mantri, RWTH Aachen.
A well-balanced scheme for network of gas pipelines.
2:50–3:10 Sondre Galtung, NTNU, Trondheim.
A discrete Lagrangian scheme for 2-component Camassa-Holm.
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 104. Chair: Sondre Galtung.
3:30–3:50 Smita Sahu, Durham University.
On coupled schemes for advection and H-J equations.
3:55–4:15 Maria Wiebe, University of Stuttgart.
A sharp-interface approach to the computation of phase-transition dynamics in solids.
4:20–4:40 Jim Magiera, University of Stuttgart.
A particle-based Riemann Solver for compressible liquid-vapor flow with sharp interfaces.
4:45–5:05 Varsha Srivastava, Indian Institute of Technology, Delhi.
Robust numerical method for time-dependent singularly perturbed semilinear problems.
=========================================================================
Session 2-4: Modeling and computational aspects – II
Lecture Room 105. Chair: Maria Lukacova.
2:00–2:20 Debora Amadori, University of L’Aquila.
A semilinear hyperbolic system with space-dependent and nonlinear damping.
2:25–2:45 Thomas Kugler, Technische Universität Darmstadt.
Model reduction for wave propagation with nonlinear damping on networks.
2:50–3:10 Andrea Corli, University of Ferrara. (*updated due to cancellation)
Viscous profiles in models of collective movements with negative diffusivities.
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 105. Chair: Debora Amadori.
3:30–3:50 Maria Lukacova, Institute of Mathematics, University of Mainz.
The role of measure-valued solutions in compressible flows.
3:55–4:15 Julio Careaga, Lund University.
Solutions by the method of characteristics and flux identification of a non-convex scalar conservation law modeling sedimentation in a cone.
4:20–4:40 Andras Balogh, University of Texas Rio Grande Valley. (*updated due to cancellation)
Higgs boson equation in the de Sitter spacetime: Conjectures based on high performance numerical computations.
=========================================================================
Session 2-5: Numerical methods for conservation laws – II
Lecture Room 106. Chair: Hugo Carrillo.
2:00–2:20 Raimund Bürger, Universidad de Concepcion.
On the efficient computation of smoothness indicators for optimal-order WENO reconstructions.
2:25–2:45 Ilija Jegdic, Texas Southern University.
Numerical simulations using the overlapping grids method.
2:50–3:10 Anibal Coronel, Universidad del Bo-Bo, Chillan, Chile.
Convergence of a second order level-set algorithm for scalar conservation laws.
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 106. Chair: Raimund Bürger.
3:30–3:50 Hugo Carrillo, University of Malaga.
Lax-Wendroff type reconstruction-free high-order shock-capturing finite difference methods for hyperbolic conservation laws.
3:55–4:15 Cory Hauck, Oak Ridge National Laboratory and U. of Tennessee.
Multiscale convergence properties for spectral approximations of a model kinetic equation.
4:20–4:40 Jan Glaubitz, Institute of Computational Mathematics, TU Braunschweig.
The principle of discrete least squares in spectral element approximations.
=========================================================================
Session 2-6: Numerical methods for fluid flow – I
Lecture Room 107. Chair: Jan Giesselmann.
2:00–2:20 Carlos Pares, University of Malaga.
High order methods for Euler flow.
2:25–2:45 Paola Bacigaluppi. Institute of Mathematics, University of Zurich.
A posteriori limited robust and accurate residual distribution schemes for transient simulations of fluid flows.
2:50–3:10 Guoxi Ni, Beijing Institute of Applied Physics and Computational Mathematics.
A conservative numerical method for compressible reactive fluids.
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 107. Chair: Carlos Pares.
3:30–3:50 Jan Giesselmann, RWTH Aachen University.
Model adaptive numerical schemes in compressible fluid flows.
3:55–4:15 Janick Gerstenberger, Department of Applied Mathematics, Albert-Ludwigs-University, Freiburg (*updated due to cancellation)
Volume-of-fluid method for tracking interfaces in two-phase flows.
========================================================================
Session 2-7: Euler and Navier-Stokes equations – I
Lecture Room 108. Chair: Naoki Tsuge.
2:00–2:20 Volker Elling, Academia Sinica, Taipei.
Vortex cusps.
2:25–2:45 Boris Haspot, Université Paris Dauphine.
Vortex solutions for the compressible Navier-Stokes equations with general viscosity coefficients in 1D: regularizing effects or not on the density.
2:50–3:10 Helena Nussenzveig Lopes, Universidade Federal do Rio de Janeiro.
Lighthill principle, vorticity and vanishing viscosity in bounded domains. (The title is updated.)
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 108. Chair: Helena Nussenzveig Lopes.
3:30–3:50 Naoki Tsuge, Gifu University.
Global entropy solutions to the compressible Euler equations in the isentropic nozzle flow.
3:55–4:15 Alessandro Morando, University of Brescia.
Local existence of 2D nonisentropic compressible vortex sheets.
4:20–4:40 Tetu Makino, Yamaguchi University, Japan.
Recent progress of the study of hydrodynamic evolution of gaseous stars.
=========================================================================
Session 2-8: Weakly differentiable flows
Lecture Room 109. Chair: Christian Schultze
2:00–2:20 Stefano Modena, University of Leipzig.
Non-uniqueness for the transport equation with Sobolev vector fields.
2:25–2:45 Gianluca Crippa, University of Basel.
Loss of regularity for linear transport equations.
2:50–3:10 Paolo Bonicatto, University of Basel.
Untangling of trajectories for non-smooth vector fields and Bressan’s compactness conjecture.
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 109. Chair: Gianluca Crippa
3:30–3:50 Christian Schulze, University of Basel.
Cellular mixing with bounded palenstrophy.
3:55–4:15 Gennaro Ciampa, Gran Sasso Science Institute, L’Aquila.
Smooth approximation is not a selection principle for transport equation.
4:20–4:40 Stefano Bianchini, SISSA, Trieste.
A uniqueness result for the decomposition of vector fields in .
Wednesday, June 27
Session 3-1: Theory of hyperbolic conservation laws – III
Presidents Hall I. Chair: Andrea Marson.
2:00–2:20 Elio Marconi, University of Basel.
Structure and regularity of solutions to 1d scalar conservation laws.
2:25–2:45 Graziano Guerra, University of Milano-Bicocca.
Conservation laws with discontinuous flux: backward Euler approximations and regulated fluxes.
2:50–3:10 Laura Caravenna, Dipartimento di Matematica Tullio Levi Civita, University of Padova.
Structure and regularity for BV entropy solutions to hyperbolic systems of balance laws.
3:10–3:30 Coffee break
Presidents Hall I. Chair: Graziano Guerra.
3:30–3:50 Cleopatra Christoforou, University of Cyprus.
Stability in the large of BV solutions for a model of granular flow.
3:55–4:15 Fabio Ancona, Dipartimento di Matematica Tullio Levi Civita, University of Padova.
On Kolmogorov entropy compactness estimates for scalar conservation laws.
4:20–4:40 Johanna Ridder, Penn State University.
The Riemann problem for a 3 x 3 system of conservation laws modeling oil reservoirs.
4:45–5:05 Laura Spinolo, IMATI-CNR, Pavia.
On the singular local limit for conservation laws with nonlocal fuxes.
=========================================================================
Session 3-2: Equations of mathematical physics – III
Presidents Hall II. Chair: Song Jiang.
2:00–2:20 Athanasios Tzavaras, KAUST.
A symmetrizable extension of polyconvex thermoelasticity and convergence of thermomechanical theories.
2:25–2:45 Katarina Jegdic, University of Houston – Downtown.
A free boundary problem for the isentropic gas dynamics equations.
2:50–3:10 Tohru Nakamura, Kumamoto University.
Viscous shock wave and singular limit for hyperbolic systems with Cattaneo’s law.
3:10–3:30 Coffee break
Presidents Hall II. Chair: Volker Elling.
3:30–3:50 Song Jiang, Institute of Applied Physics and Computational Mathematics, Beijing.
Nonlinear stability/instability in the Rayleigh-Taylor problem of stratified compressible MHD fluids.
3:55–4:15 Daniel Rodriguez Marroquin, Instituto Nacional de Matematica Pura e Aplicada – IMPA.
Short wave-long wave interactions in planar magnetohydrodynamics.
4:20–4:40 Masahiro Suzuki, Nagoya Institute of Technology.
Bifurcation analysis of an equation for gas discharge.
4:45–5:05 Hao Zheng, Gran Sasso Science Institute, L’Aquila.
Global existence, uniqueness and stability of solutions to one-dimensional quantum hydrodynamic equations.
=========================================================================
Session 3-3: Numerical methods for hyperbolic PDEs – III
Lecture Room 104. Chair: Oceane Sandir.
2:00–2:20 Ameya Jagtap, Centre for Applicable Mathematics, Tata Institute of Fundamental Research.
Higher order scheme for Sine-Gordon equation in nonlinear non-homogeneous media.
2:25–2:45 Vijayaraju Palaniappan, Anna University, Chennai.
A wavelet technique for fractional-order hyperbolic telegraphic equation via operational matrices.
2:50–3:10 Florent Renac, French Aerospace Lab ONERA.
Adjoint approximation of a nonlinear hyperbolic system in non-conservation form.
=========================================================================
Session 3-4: Modeling and computational aspects – III
Lecture Room 105. Chair: Laura Keller.
2:25–2:45 Soumil Gurjar, ETH Zurich.
Numerical simulation of a mixed flowing-powder avalanche.
2:50–3:10 Siming He, University of Maryland, College Park.
Suppression of blow-up in Patlak-Keller-Segel via shear flows.
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 105. Chair: Gerardo Hernandez Duenas.
3:30–3:50 Laura Keller, ETH Zurich.
Homogenization with two kinds of microstructures: From the microscopic to the macroscopic description of concentrations of chemical agents.
3:55–4:15 Victor Osores, Universidad de Concepcion.
An improved polydisperse sedimentation model and multilayer approximation with finite volume methods.
4:20–4:40 Lukas Ostrowski, University of Stuttgart.
Compressible droplet impingement on perfect and rough walls.
4:45–5:05 Stephan Knapp, University of Mannheim.
Production network models with stochastic capacities: semi-Markov and load-dependent approaches.
=========================================================================
Session 3-5: Numerical methods for conservation laws – III
Lecture Room 106. Chair: Dimitrios Zacharenakis.
2:00–2:20 Dietmar Kroner, Albert-Ludwigs-Universität Freiburg.
Nonconvergence proof for the LDA-scheme.
2:25–2:45 Sebastian Noelle, RWTH Aachen University.
Accurate front velocities via new space-time quadrature rules.
2:50–3:10 Jean-Luc Guermond, Texas A&M University.
Second-order invariant domain preserving approximation of the Euler equations using convex limiting.
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 106. Chair: Dietmar Kroner.
3:30–3:50 Thi Hoai Thuong Nguyen, University of Rennes 1.
Stability of numerical schemes for the initial-boundary problem in relaxation balance laws.
3:55–4:15 Yuchen Hua, Texas A&M University.
Second order invariant domain preserving central scheme for nonlinear systems of conservation laws.
4:20–4:40 Dimitrios Zacharenakis, University of Stuttgart.
A posteriori error estimates for a discontinuous Galerkin approximation of the Navier-Stokes-Korteweg model.
4:45–5:05 Geoffrey McGregor, McGill University.
Numerical schemes for high order shock capturing.
=========================================================================
Session 3-6: Numerical methods for fluid flow – II
Lecture Room 107. Chair:Wasilij Barsukow.
2:00–2:20 Claus Goetz, University of Hamburg.
On the cell square entropy stability of reconstruction-based DG schemes.
2:25–2:45 Carlos Pares-Pulido, ETH Zurich.
High-order, essentially non-oscillatory, positivity preserving methods for incompressible flows on staggered meshes.
2:50–3:10 Bojan Popov, Texas A&M University.
Invariant domain preserving approximation of the Euler equations via convex limiting.
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 107. Chair: Claus Goetz.
3:30–3:50 Hrishikesh Joshi, University of Stuttgart.
Dynamic model adaptation of multi-component chemically reacting flows.
3:55–4:15 Wasilij Barsukow, University of Würzburg.
Stationarity preserving schemes for the linearized Euler equations in multiple spatial dimensions.
4:20–4:40 Ian Hess, Universidad del Bio-Bio, Chillan, Chile.
Numerical solution of an inverse problem in two-phase flow in porous media.
4:45–5:05 Michael Ndjinga, University Paris-Saclay/CEA Saclay. (*New talk added in this session)
Strong convergence of nonlinear finite volume methods for linear hyperbolic systems.
=========================================================================
Session 3-7: Euler and Navier-Stokes equations – II
Lecture Roon 108. Chair: Ming Chen.
2:00–2:20 Lars Eric Hientzsch, Gran Sasso Science Institute, L’Aquila.
Low Mach number limit for Quantum Navier-Stokes equations.
2:25–2:45 Kazuyuki Tsuda, Osaka University.
Diffusion wave property and smoothing effect of solutions to the compressible Navier-Stokes-Korteweg system.
2:50–3:10 CANCELLED.
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 108. Chair: Lars Eric Hientzsch.
3:30–3:50 Shota Enomoto, Meiji University.
Asymptotic behavior of solutions to the compressible Navier-Stokes equation around space-time periodic flow.
3:55–4:15 Xiaoting Fan, Beijing University of Technology.
Initial layer problem for the Boussinesq system of Rayleigh-Benard convection with infinite Prandtl number limit.
4:20–4:40 Franziska Weber, University of Maryland.
On the dynamics of ferrofluids: A relaxation limit from the Rosensweig model towards equilibrium.
4:45–5:05 Ming Chen, University of Pittsburgh.
Asymptotics of deep water solitary waves with localized vorticity.
=========================================================================
Session 3-8: Kinetic models
Lecture Room 109. Chair: Yi Wang.
2:00–2:20 Stephane Brull, University of Bordeaux.
On the Chapman-Enskog asymptotics for a mixture of monoatomic and polyatomic rarefied gases.
2:25–2:45 Corentin Prigent, University of Bordeaux.
A kinetic approach to the bi-temperature Euler model.
2:50–3:10 Emanuela Radici, University of L’Aquila.
Deterministic particle approximation for scalar aggregation-diffusion equations with nonlinear mobility.
3:10–3:30 Coffee break
Lecture Room 109. Chair: Stephane Brull.
3:30–3:50 Denise Aregba-Driollet, Institut de Mathématiques de Bordeaux.
Dissipation properties of the Chapman-Enskog expansion for a BGK approximation of the bitemperature Euler model.
3:55–4:15 Yi Wang, Academy of Mathematics and Systems Sciences.
Stability of basic wave patterns for some kinetic equations.
4:20–4:40 Qinghua Xiao, Wuhan Institute of Physics and Mathematics, Chinese Academy of Sciences.
The Vlasov-Poisson-Boltzmann system for the whole range of cutoff soft potentials.
4:45–5:05 Seok-Bae Yun. Sungkyunkwan University, Seoul.
Quantum BGK model near a global Fermi-Dirac distribution.
Thursday, June 28
Session 4-1: Theory of hyperbolic conservation laws – IV
Presidents Hall I. Chair: Difan Yuan.
2:15–2:35 Christian Klingenberg, University of Wurzburg.
The initial value problem for the multidimensional system of compressible gas dynamics may have infinitely many weak solutions.
2:40–3:00 Stephane Junca, Université Côte d’Azur, Nice.
Blow up for some hyperbolic systems related to fractional BV regularity.
3:05–3:25 Qingtian Zhang, U. of California, Davis.
On finite time BV blow-up for the p-system.
3:25–3:50 Coffee break
Presidents Hall I. Chair: Christian Klingenberg.
3:50–4:10 Marc Laforest, Ecole Polytechnique de Montréal.
Splitting-merging patterns in phase transition dynamics.
4:15–4:35 Difan Yuan, Chinese Academy of Sciences.
Global entropy solutions to multi-dimensional isentropic gas dynamics with spherical symmetry.
4:40–5:00 Evgeni Panov, Novgorod State University.
On decay of almost periodic viscosity solutions of multidimensional Hamilton-Jacobi equations
================================================================================
Session 4-2: Equations of mathematical physics – IV
Presidents Hall II. Chair: Omar Lazar.
2:15–2:35 Jingyang Shu, University of California, Davis.
Sharp fronts for the Surface Quasi Geostrophic equation.
2:40–3:00 Jinyeong Park, Hanyang University, Seoul.
Hebbian learning and clustering in Kuramoto models with singular weighted couplings.
3:05–3:25 Adrian Montgomery Ruf, University of Oslo.
The Ostrovsky-Hunter equation with Dirichlet boundary conditions.
=================================================================================
Session 4-3: Numerical methods for hyperbolic PDEs – IV
Lecture Room 104. Chair: David Kerkmann.
2:15–2:35 Ignacio Tomas, Texas A&M University.
Invariant-domain preserving entropy-stable schemes: discretization independent framework.
2:40–3:00 Camilla Fiorini, Universite’ de Versailles Saint-Quentin-en-Yveline.
Sensitivity analysis for hyperbolic equations with discontinuous solutions.
3:05–3:25 Ayoub Gouasmi, Dept. of Aerospace Engineering, University of Michigan.
Entropy conservative schemes and the receding flow problem.
3:25–3:50 Coffee break
Lecture Room 104. Chair: Camilla Fiorini.
3:50–4:10 David Kerkmann, Heinrich-Heine- Universitat.
ADER interpretation of the Active Flux Method.
4:15–4:35 Bogdan Radu, TU Darmstadt. (*time shifted up)
A Mixed FEM with mass lumping for acoustic wave propagation.
=================================================================================
Session 4-4: Modeling and computational aspects – IV
Lecture Room 105. Chair: Susanne Solem.
2:15–2:35 Maria Han Veiga, University of Zurich.
Structure preserving schemes for the unsteady compressible Euler system with gravity source term and applications in Astrophysics.
2:40–3:00 Yong Wang, Southern University of Science and Technology.
Well-posedness on a Generalized Poisson-Nernst-Planck-Navier-Stokes Equations.
3:05–3:25 Yong Wang, Academy of Mathematics and Systems Science, Chinese Academy of Sciences.
Global well-posedness of the Boltzmann equation for a class of data with large oscillations.
3:25–3:50 Coffee break
Lecture Room 105. Chair: Maria Han Veiga.
3:50–4:10 Susanne Solem, NTNU, Trondheim.
A second order method for the aggregation equation.
4:15–4:35 Haitong Li, Northeast Normal University.
Asymptotic behavior of solutions to bipolar Euler-Poisson equations with time-dependent damping.
4:40–5:00 Haitao Fan, Georgetown University.
Two-phase flow in porous media with hysteresis.
=========================================================================
Session 4-5: Numerical methods for conservation laws – IV
Lecture Room 106. Chair: David Zorio Ventura.
2:15–2:35 Tomas Morales de Luna, University of Cordoba.
A fully well balanced Lagrange-Projection splitting scheme for shallow water.
2:40–3:00 Philipp Offner, University of Zurich.
Error boundedness of correction procedure via reconstruction/ Flux reconstruction and the connection to residual distribution schemes.
3:05–3:25 Arthur Miranda, University of Campinas, Brazil
Conservative Lagrangian-Eulerian finite volume formulations for approximating hyperbolic models with source terms.
3:25–3:50 Coffee break
Lecture Room 106. Chair: Philipp Offner.
3:50–4:10 Luis-Miguel Villada, Universidad del Bio-Bio, Concepcion, Chile.
High order schemes for 1-D non-local conservation laws.
4:15–4:35 David Zorio Ventura, Universidad de Concepcion.
WENO reconstructions of unconditionally optimal order.
4:40–5:00 Sudarshan Kumar, Indian Institute of Technology, Guwahati.
Approximate Lax-Wendro discontinuous Galerkin for hyperbolic conservation laws.
=========================================================================
Session 4-6: Computational methods
Lecture Room 107. Chair: Anibal Coronel.
2:15–2:35 Marica Pelanti, IMSIA – ENSTA ParisTech.
On the wave structure similarity of the HLLC and Roe Riemann solvers. Application to low Mach number preconditioning for single-phase and two-phase flows.
2:40–3:00 Priscilla Ramsamy, University of the French West Indies.
A high order residual distribution scheme for sediment transport.
3:05–3:25 Fabian Meyer, University of Stuttgart.
A posteriori error analysis for random conservation laws.
=========================================================================
Session 4-7: Models of traffic flow
Lecture Room 108. Chair: Paola Goatin.
2:15–2:35 Mauro Garavello, University of Milano – Bicocca.
Traffic control by autonomous vehicles.
2:40–3:00 Francesca Marcellini, University of Milano – Bicocca.
A two-phase traffic model in the description of traffic.
3:05–3:25 Nicolas Laurent-Brouty, INRIA Sophia Antipolis.
The zero relaxation limit for the Aw-Rascle-Zhang traffic flow model.
3:25–3:50 Coffee break
Lecture Room 108. Chair: Mauro Garavello.
3:50–4:10 Felisia Angela Chiarello, INRIA, Sophia Antipolis.
General non-local traffic flow models.
4:15–4:35 Nikodem Dymski, INRIA, Sophia-Antipolis.
The Aw-Rascle-Zhang model with constraints.
4:40–5:00 Najmeh Salehi, Temple University.
Off-ramp coupling conditions devoid of spurious blocking and re-routing.
=========================================================================
Session 4-8: Measure valued solutions
Lecture Room 109. Chair: Kjetil Olsen Lye.
2:15–2:35 Marko Nedelijkov, University of Novi Sad.
Radially symmetric solutions to Euler system near the origin.
2:40–3:00 Stefano Spirito, University of L’Aquila.
Quasiconvex elastodynamics: weak-strong uniqueness for measure-valued solutions.
3:05–3:25 Christoph Matern. Otto-von-Guericke University of Magdeburg.
The Riemann problem for a weakly hyperbolic two-phase flow model of dispersed vapor bubbles in a liquid.
3:25–3:50 Coffee break
Lecture Room 109. Chair: Marko Nedelijkov.
3:50–4:10 Kjetil Olsen Lye, ETH Zurich.
Computing statistical solutions of hyperbolic conservation laws.
4:15–4:35 Xiaoqian Gong, Arizona State University.
Analysis of nonlinear hyperbolic conservation laws with measure valued data.
4:40–5:00 Audun Reigstad, NTNU, Trondheim.
A regularized system for the variational wave equation.
Image of “Old Main”, courtesy of Penn State Board of Trustees